Algoma Guardian
After the fall of the USSR in 1991, Jugolinija reorganized as a private firm, also changing their name to Croatia Lines in February of 1992. The fleet was repainted with royal blue hulls.
The Omisalj was the first saltie to transit the St. Lawrence Seaway system for the 1997 season on April 2. On October 7, 1997, Omisalj was sold to Viken Shipping, being renamed Goviken. She continued on ocean and Great Lakes trade routes.
The Goviken became the first saltie to load taconite at the BN No. 5 ore dock in Superior, Wisconsin, on July 11, 2006, loading ore for the Mittal Steel Mill in Algeria.
On June 20, 2008, Algoma Central Corporation purchased from Viken Shipping. Goviken was renamed Algoma Guardian. She remained dedicated on ocean trade routes until December 2009, when her large deck cranes were removed in Europe, and she was reflagged Canadian in July of 2010.
Algoma Guardian continues to be an active member of the Algoma Central fleet, serving the ore and grain trades.
Written by Brendan Falkowski
Vessel Details
| IMO No. | 8505850 |
| Year Built | 1987 |
| Builder | Maj Brodogradiliste (Rijeka, Croatia) |
| Length | 729′ / 222.2m |
| Beam | 75’9″ / 23.09m |
| Depth | 48’8″ / 14.83m |
| Midsummer Draft | 33’10” / 10.31m |
| Capacity | 35,542 tons |
| Engine Power | 15,499 bhp diesel |
| Previous Names | Omisalj (1986-97) Goviken (1997-2008) |
| Previous Fleets | Jugolinija (1986-92) Croatia Line (1992-97) Viken (1997-2008) |




































































