Algoma Innovator
Algoma Innovator, the first of the fleet’s two new Equinox-class 650-foot-long self-unloading dry-bulk freighters, departed the 3 Maj Shipyard in Rijeka, Croatia on Feb. 23, 2018 en route to Canada. She was expected to arrive in mid-March carrying a cargo of bauxite.
Algoma Innovator is the sixth Equinox-class vessel added to the company’s domestic fleet, bringing the total vessels in the class to seven, comprising four gearless bulkers and three self-unloaders.
“With the addition of the new class-leading vessels to our domestic fleet, the 2018 navigation season is already turning out to be an exciting one” said Ken Bloch Soerensen, president and CEO of Algoma. “The Algoma Innovator will be a leader in the river-class segment and we look forward to being able to offer more flexibility to our customers.”
Written by Roger LeLievre
Vessel Details
| IMO No. | 9773375 |
| Year Built | 2017 |
| Builder | Maj Brodogradiliste (Rijeka, Croatia) |
| Length | 650’9″ / 198.35m |
| Beam | 78′ / 23.77m |
| Depth | 44’6″ / 13.57m |
| Midsummer Draft | 28’3″ / 8.6m |
| Unloading Boom Conveyor Length | 260′ / 79.25m |
| Capacity | 25,054 tons |
| Engine Power | 11,144 bhp diesel |
| Previous Names | (None) |
| Previous Fleets | (None) |

![Algoma Innovator 9-1-2025 [Ramsey Nicholson]](https://boatnerd3.jasonbowlerdesign.com/wp-content/uploads/cache/2025/09/Algoma-Innovator-9-1-2025-Ramsey-Nicholson/3883112999.png)





















