Algoma Strongfield
Algoma Strongfield was built at Nantong Mingde Heavy Industry Co., Ltd., Nantong City, China, in 2015 as CWB Strongfield for the Canadian Wheat Board. However during the construction process the shipyard went into bankruptcy, leaving the CWB Strongfield almost, but not completely finished.
In early 2017 the ship was purchased by Algoma Central Corp., which renamed it Algoma Strongfield. She departed China on April 3, 2017 on her maiden voyage with a foreign crew and registered in Tuvalu (different than the previous three Equinox-class bulkers that had a Canadian crew and were registered in Canada). Upon her arrival in Canada, Algoma Strongfield was registered in Canada and equipped with a Canadian crew. She was loading iron ore in Port Cartier, Que., for Hamilton on June 1, 2017.
Written by Roger LeLievre
Vessel Details
| IMO No. | 9613953 |
| Year Built | 2015 |
| Builder | Nantong Mingde Heavy Industries (Nantong City, China) |
| Length | 740′ / 225.55m |
| Beam | 78′ / 23.77m |
| Depth | 48’3″ / 14.7m |
| Midsummer Draft | 33’10” / 10.31m |
| Capacity | 39,064 tons |
| Engine Power | 11,863 bhp diesel |
| Previous Names | CWB Strongfield (During Construction) |
| Previous Fleets | (None) |

![Algoma Strongfield was downbound for Baie Comeau at sunrise in Marine City this morning [Lori Hannon]](https://boatnerd3.jasonbowlerdesign.com/wp-content/uploads/cache/2025/08/Algoma-Strongfield-was-downbound-for-Baie-Comeau-at-sunrise-in-Marine-City-this-morning-Lori-Hannon/187028604.png)
![Algoma Strongfield downbound in the Soo Lock Canal this morning. They are headed for Baie Comeau. 8-26-25 [David Kaye]](https://boatnerd3.jasonbowlerdesign.com/wp-content/uploads/cache/2025/08/Algoma-Strongfield-downbound-in-the-Soo-Lock-Canal-this-morning_-They-are-headed-for-Baie-Comeau_-8-26-25-David-Kaye/266933540.png)











